Kategorie

Otóż pani Nicole Douillard – Paryżanka – ważyła o 10 kg za dużo. Wobec czego postanowiła się odchudzić. Owszem, straciła te 10 kg po wielu miesiącach diety i… biegania po masażystkach. salach gimnastycznych, kursach jogi, saunach, tańcach itp.

Czując <>ię odchudzona i odmłodzona, bez kompleksu swojej otyłości, postanowiła innym grubaskom ułatwić życie. Założyła piękny ośrodek pod Paryżem, gdzie można się odchudzić właśnie wszystkimi tymi sposobami i metodami, które niegdyś zmusiły panią Nicole do biegania po całym mieście i tracenia mnóstwa czasu.

Teraz wszystko jest na miejscu: sala gimnastyczna z rowerami energometrycznymi, bicze wodne, wibrujące, podgrzewane materace, miejscowe kuracje solą wstrzykiwaną pod skórę, a potem wysysaną wraz z tłuszczem, jest też algarium, gdzie – w galarecie ze świeżych alg – wypaca się wodę i ponoć tłuszcz jest i tor rowerowy, i basen, i… wszystko, co trzeba, aby się odchudzić, wraz z dietetyczką, psychologiem, magistrem wychowania fizycznego i masażystami. Naturalnie, że to kosztuje. Ale jeśli ktoś miał na to, / aby się objadać, a teraz chce się skutków tego pozbyć, to… niech płaci! Kuracja przewiduje spędzanie w ośrodku 10 razy po pół dnia. Dostaje się dietetyczny obiadek, różowy szlafroczek, i przeciętnie traci przez te 10 półdniówek 3 kg. A wydaje się na to kilka tysięcy franków.

Pani Nicole prosperuje znakomicie, ale szalenie uważa na to, co jada, gdyż musi być żywą reklamą swojego ośrodka i swoich metod kuracji.

Co. prawda we Francji, a szczególnie w Paryżu, nie jest łatwo napotkać otyłych, co u nas nie stanowi żadnej trudności. Już od czasów II wojny światowej zaczęła się ta moda na szczupłą, młodą sylwetkę i – jak stwierdzili antropolodzy, a także francuski prze-, mysł krawiecki – przeciętnie kobiety ważą obecnie o 7-10 kg mniej niż przed wojną stąd cały przemysł musiał się do nowych wymiarów Francuzek i Francuzów przystosować. Ale też, jeśli Francuzka waży o te 3 kg więcej, niż powinna, natychmiast uważa to za straszny problem i zabiera się do odchudzania. Wprawdzie kuracja u pani Nicole dla naprawdę otyłych jest kosztowna, ale potrafi odchudzić zdrowo i niejako naturalnie.

Jest jednak we Francji wiele różnych instytutów, których dzia-łalność nawiązuje głównie do sugestii, a nieraz polega po prostu na szarlatanerii, żerowaniu na modzie i wprost na obsesji odchudza-

nia u wielu ludzi. Czasem rzeczywiście ktoś tam się odchudzi o te parę kilo, ale specjaliści od odchudzania wiedzą, że 95% ich pacjentów w kilka miesięcy po kuracji odzyskuje swoje utracone kilogramy.

Otyłość jest jedną z oznak dobrobytu, jest jedną z chorób cywilizacji im więcej jest w jakimś państwie ludzi, którzy z ubóstwa przeszli do zamożności, tym więcej jest otyłych. Bo choć rodzicie całe życie chodzili pieszo, ich dzieci jeżdżą samochodem. Choć rodzice pracowali ciężko fizycznie, ich dzieci – nawet jako robotnicy – naciskają przysłowiowe guziki, siedząc lub niewiele się ruszając. Ich rodzice musieli bardzo oszczędzać na jedzeniu, ale ich dzieci właśnie tego nie znoszą jedzą do upadłego, grzeszą wprost obżarstwem, a potem pytają: jak schudnąć?

W społeczeństwach, w których zawsze był dobrobyt, nieomal nie ma grubasów. Objadanie się i otyłość są czymś, co nie wypada, co jest w złym tonie, co cechuje ludzi bez charakteru, prymitywnych… »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *