Kategorie

Cała rzecz w kaloriach

Nasz organizm jest czymś pośrednim pomiędzy wspaniale wyposażonym żywym laboratorium a jakąś skomplikowaną maszyną: wykonującą wiele rozmaitych czynności.

Pracujemy bez przerwy, nawet nic nie robiąc, nawet śpiąc, bo bez przerwy odbywa się w naszym organizmie przemiana materii, której towarzyszy przemiana energii, czyli tzw. metabolizm. Jedne związki chemiczne rozpadają się, inne powstają. Jedna reakcja przebiega po drugiej, ciągły ruch, ciągłe zmiany, ciągła praca i tak wciąż, bez przerwy, w każdej komórce, w każdej tkance, w każdym organie i w całym organizmie przez całe życie.

Tym wszystkim procesom rozkładu i syntezy towarzyszy wyz-walanie się lub pobieranie energii. Energia zaś może występować w różnych postaciach, np. jako chemiczna, mechaniczna, cieplna, elektryczna. Podobnie jak żadna maszyna nie ruszy bez źródła energii (paliwa, benzyny, ropy itp.), tak i człowiek bez ciągłego napływu energii z zewnątrz i bez jej przemian nie mógłby żyć. A jedynym źródłem energii, z którego można korzystać, jest energia chemiczna zawarta w pożywieniu.

Warto dodać, że pochodzi ona z energii słonecznej przetworzonej i zmagazynowanej przez świat roślinny, który dzięki chlorofilowi (czyli ciałkom zieleni zawartym w liściach) syntetyzuje z dwutlenku węgla i wody przeróżne substancje organiczne, wykorzystywane następnie przez świat zwierzęcy i ludzi. Do tychże substancji należą przede wszystkim węglowodany, tłuszcze i białka. Czyż nie słuszne jest więc powiedzenie, że jesteśmy dziećmi słońca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *