Kategorie

Co więc jeść?

Nieraz spotykam się z pytaniami: „Jak właściwie należy się odżywiać?” „Co to znaczy racjonalne odżywianie?” „Co robić, żeby schudnąć?” itp. Rzecz jasna, że na takie pytania nie jest łatwo odpowiedzieć jednym zdaniem’, czego zwykle spodziewa się pytający. Równie trudno byłoby odpowiedzieć architektowi na pytanie: „ Jak więc właściwie buduje się dom?”

Gdy jednak uparcie męczy mnie ktos podobnymi pytaniami, dotyczącymi żywienia, wówczas odpowiadam, że średnie dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi 400 g węglowodanów, 60 g białka, 40 g tłuszczów poza tym składników mineralnych – 15-20 g makroclcmcntów i 40-60 mg mikroelementów – oraz – witamin – ok. 80 mg wit. C i 20 mg pozostałych witamin.

Czy pić wodę?: Oto jest pytanie. Wprawdzie można by na nie odpowiedzieć bardzo prosto: pijcie tyle, na ile macie ochotę. I w praktyce w ten właśnie sposób zwykle się postępuje.

Przypatrzmy się jednak całej sprawie bliżej. Woda w naturalnym stanie nigdy nie jest wodą czystą chemicznie (H20). Zawsze są w niej rozpuszczone różne ^wiązki nieorganiczne i organiczne. Dlatego np. aklimatyzacja ludzi (w naszym klimacie) polega przede wszystkim na przyzwyczajeniu się do wody w danym miejscu. Ma to również wielkie znaczenie w leczeniu klimatycznym, w uzdrowiskach lub na wczasach. Mija zwykle kilka dni, zanim przyjezdny przyzwyczai się do klimatu, do wody i do produktów pochodzących z gleby tych właśnie nowych okolic.

Woda odgrywa więc bardzo ważną rolę. Jest to oczywiste, jeśli się weźmie pod uwagę, że stanowi ona ok. 75% wagi ciała dorosłego człowieka u niemowlęcia przekracza nawet 90%. Tak więc u mężczyzny ważącego 75 kg woda waży ok. 45 kg. Z tego 5%, czyli 3,5 litra, stanowi woda osocza 15%, tj. ok. 10,5 litra wchodzi w skład cieczy pozakomórkowych, tj. śródtkankowych, a przede wszystkim limfy 50%, tj. ok. 25 litrów, wchodzi w skład komórek i tkanek, czyli stanowi ciecze wewnątrzkomórkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *