Kategorie

Dookoła żołądka

A teraz kilka słów o żołądku. Jak już pisaliśmy, najniebezpiecz-niejszy dla tycia wiek przypada pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Człowiek nie rośnie, traci na ruchliwości, kalorii wciąż mu przybywa, nie ma ich na co zużyć, a przemiana materii maleje. Organizm więc magazynuje zapasy w postaci tłuszczu na bfzuszku, biodrach, piersiach, udach, ramionach, podbródku – gdzie się da.

Ale otyłość może mieć swój początek dużo wcześniej, nawet już w najmłodszych latach. Wielu rodziców dąży np. do tego, by ich dzieci koniecznie były tłuste. „Jaki rozkoszny tłuścioszek” – mówią mamy z radością i rozczuleniem lub też stwierdzają z dezaprobatą – „cóż to za chudzielec”.

Dzieci bywają różne. Są i tzw. żarłoki od urodzenia, są łakom-czuchy, ale są i „niejadki”, dzieci grymaśne itp. Mądra matka dba, by dziecko było dobrze odżywiane, ale nie przekarmiane. I to jest najważniejsze. Jeśli dziecko zdrowo wygląda i jest silne, niech jada tyle, ile chce, nie wolno mu rozpychać żołądka. W krajach, gdzie eutenika jest wiedzą powszechną, gdzie nauka żywienia nie jest dla nikogo wiedzą tajemną, ideałem zdrowia dziecka jest dziecko szczupłe, ale bardzo silne. Jak najmniej na takim dziecku jest tkanki tłuszczowej, ale za to doskonale rozwinięte Są kościec i mięśnie. Na przykład dzieci amerykańskie, francuskie czy szwedzkie są bardzo silne, ale i chude, co zdumiewa nieraz Polaków.

Gdy po dłuższym pobycie we Francji pewna Polka wróciła do kraju, nie mogła wprost nadziwić się temu, jakie mamy piękne dzieci. – „Tłuściutkie, pulchniutkie – mówiła – pełne wdzięku i wprost urocze. Dzieci francuskie są chude jak szczapy, sama skóra i kości. Nic ładnego!”

„A dlaczego tak jest – pytano – przecież Francuzów stać na to, aby dzieciom dawać «gwiazdki z nieba?»” Z pewną niechęcią odpowiadała: „Oni twierdzą, że nauka nakazuje dawać dzieciom ściśle określone porcje. Dzięki temu mają być zdrowe i żyć bardzo długo”.

„I rzeczywiście nie chorują?” – pytano. Odpowiadała: „Rzeczywiście. Wprost zdumiewające. Praktycznie można powiedzieć, że te dzieci-chudzielce nie znają chorób. A silne są wprost niesłychanie.

One Response to Dookoła żołądka

  • Manuela says:

    Fajnie, ze piszecie nie tylko o detach cwiczeniach itp, ale wlasnie o ciele czlowika w tym przypadku zoladku, poznanie siebie jest bardzo wazne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *