Kategorie

Dozwolona norma dziennego spożycia tłuszczów

W Japonii jada się mnóstwo ryb, a ich tłuszcz obniża poziom niebezpiecznego cholesterolu we krwi (długowieczne Japoneczki oświadczyły, że całe życie lubiły i jadały słodycze). We Włoszech jada się głównie tłuszcze roślinne – oliwę, a także ryby, więc i Włosi mniej zapadają na zawały serca i sklerozę.

W poszukiwaniu antidotum przeciw skutkom nadmiaru cholesterolu prof. Keys, spec od tłuszczów i otyłości, wykrył, że jabłka, a raczej pektyna w nich zawarta, obniża znakomicie poziom cholesterolu we krwi. Już 15 gramów pektyny, to jest tyle, ile zawierają dwa duże jabłka, potrafi utrzymać w normie ilość cholesterolu we krwi. Keys rzuca praktyczne hasło: jedzcie dwa jabłka dziennie, a miażdżyca i zawały przestaną być dla was straszakiem!

Zjazd w St. Louis, na którym Keys wygłosił swój referat, zaakceptował w zasadzie zalecenia tego uczonego, dotyczące spożycia jabłek. Rozszerzono jednak te wskazania, dodając, że dozwoloną normą dziennego spożycia tłuszczów jest 75-80 g, to znaczy, że na ogólną dzienną ilość kalorii tylko 20-25% może pochodzić z tiuszczów. Poza tym, że oprócz rozsądnego żywienia dobrym sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem i przeciwko chorobom naczyń krwionośnych jest także codzienny ruch, gim-nastyka i masaż skóry. Masaż polegający np. na szczotkowaniu skóry, wycieraniu jej ostrą gąbką lub ręcznikiem podczas codziennej kąpieli, tak aby pobudzić lepsze krążenie krwi, czyli praktycz- N nie biorąc – doprowadzić do zaczerwienienia się skóry.

Dodajmy jeszcze, że u nas jabłka można jadać cały rok. I że pektyna w jabłkach to jest to, co powoduje ich galaretowacenie. A każda gospodyni dobrze wie, że z jabłek soczystych i kwaśnych otrzyma się lepszą galaretkę niż z mącznych i słodkich. A więc jedzcie soczyste jabłka, po dwa dziennie, i nie zapominajcie dobrze szorować całe eiało podczas codziennej kąpieli lub prysznicu, i to na mokro lub na sucho.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *