Kategorie

Nadmierne picie wody

Sama krew obiega nasz organizm około jednego raza na minutę, czyli mniej więcej 1500 razy na dobę. Do tego dochodzi krążenie limfy, soków trawiennych wchłanianych i wydalanych itd. Stąd możemy powiedzieć, że nasz organizm żyje jakby w stale odnawianym środowisku wodnym.’

Toteż w klimacie umiarkowanym ludzie mogą żyć bez jedzenia około jednego miesiąca, ale bez wody – najwyżej 7-10 dni., Rola wody w organizmie jest niezmiernie ważna i bardzo różnoraka. Między innymi woda umożliwia równomierne rozpro-wadzanie ciepła i ułatwia jego wydzielanie z organizmu dzięki parowaniu przy wyparowaniu 1 litra wody traci się 585 kalorii.

Niedostateczne spożycie wody może utrudniać wydalanie pro-duktów przemiany materii, a także przyczynić się do ich odkładania w moczu w postaci piasku, osadu itp.

Nadmierne picie wody zwykle następuje po spożyciu potraw .zbyt kwaśnych, słonych lub słodkich nadmiar wody pitej podczas jedzenia może źle wpływać na trawienie przez zbytnie rozcieńczenie soku żołądkowego. Podobnie po spożyciu dużej ilości owoców, szczególnie niedojrzałych, woda może wywołać wskutek pęcznienia miazgi owocowej silne bóle brzucha, czasem nawet biegunkę lub skręt kiszek.

Nie jest łatwo podać ilość wody, którą powinno się dziennie wypijać. Zależy to od całodziennego menu, od tego, ile wody wyparowało (wypociło się) itp. Dorosły człowiek wydala ok. 1200-1500 ml moczu na dobę.

Niemowlętom podaje się zwykle 120-150 ml płynów na 100 kalorii pożywienia lub na 1 kg wagi ciała. Przy tym przyjmuje się, że z tego ok. połowa, tj. 60 ml, wyparuje, wypoci się itp., a część zostanie wydalona w postaci moczu.

Gdyby w ten sposób obliczać ilość wody potrzebną dla dorosłego, to byłoby jej 45 ml. Ponieważ jednak dorośli przez płuca i skórę tracą mniej wody niż niemowlęta, więc niektórzy fizjologowie twierdzą, że wystarczy 2,5-3 litry wody na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *