Kategorie

Nasze błędy żywieniowe

Nasza niewiedza z zakresu żywienia mści się okrutnie. Bije nas po kieszeni, a przede wszystkim odbiera nam zdrowie, młodość, urodę… Nie tylko lekarz z racji swego zawodu, ale niemal każdy z nas może powiedzieć, że zna niezmiernie mało naprawdę zdrowych ludzi. Nawet ci, którzy uchodzą za zdrowych, rzadko cieszą się zdrowiem doskonałym, odpornością na choroby, dolegliwości, niedomagania, zmęczenie itp. jakże mało jest np. dorosłych ludzi

o całkowicie zdrowym uzębieniu. Iluż cierpi na takie przykre dolegliwości, jak np. wypadanie włosów lub łupież. A przeważnie jest to skutek niedoboru pewnych witamin i soli mineralnych w pożywieniu.

W mało którym państwie notuje się tak ogromną absencję w pracy – w urzędach i zakładach przemysłowych – jak u nas. Szpitali, klinik wciąż nam przybywa i ciągle jest ich za mało. Mimo że dziś w Polsce nikt nie głoduje, to jednak stan zdrowotny ludności naszego kraju pozostawia wiele do życzenia.

Żywieniowcy wciąż podkreślają: za mało jadamy warzyw i owo-ców, za mało ryb, podrobów i białego mięsa z drobiu, za dużo ziemniaków, przetworów zbożowych i – w niektórych warstwach społecznych – tłuszczów zwierzęcych. Za mało pijamy soków owocowych i warzywnych, a stanowczo za dużo… alkoholu. Ponadto wielu z nas zatruwa się systematycznie tzw. używkami (kawa, herbata, papierosy). No więc, jakże możemy być zdrowi7

Prócz błędów żywieniowych, jakie wykazują statystyki, mamy wiele fatalnych przyzwyczajeń jedzeniowych i tradycji z tym związanych. Jak wiadomo, nałogi i przyzwyczajenia są najtrud-niejsze do wykorzenienia. Stare przysłowie: „Przyzwyczajenie to druga natura”, ma bardzo wiele racji. Wiemy, jak trudno jest zmienić naturę. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na “ starość trąci” – to drugie znane przysłowie, które można zastosować do naszych przyzwyczajeń.

Uczona amerykańska, pani Reed, badała różne przyzwyczajenia różnych ludów, od najpierwotniejszych do najbardziej cywilizowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *