Kategorie

Tajemnica długowieczności Hunzów

Ludność nie cierpi głodu, ale zaspokaja potrzeby kaloryczne nawet nie zawsze zgodne z tym, czego wymaga podstawowa przemiana materii (np. poniżej 1000 kalorii na dobę).

Dzięki takiemu okresowi przymusowego odchudzania organizmy ich oczyszczają się ze wszystkich substancji mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Według badaczy życia Hunzów to właśnie ma być najważniejszą tajemnicą ich zdrowia i długowieczności.

Lekarz szwajcarski, dr Ralf Bircher, autor książki o Dardista- nie, a raczej o życiu jej szczęśliwych mieszkańców, podaje jako cechę główną ich usposobienia – wieczną i omal niczym nie zamąconą pogodę ducha. Z dala od cywilizacji Hunzowie prowadzą spokojne życie i nie przejmują się zbytnio swoimi kłopotami. Nawet śmierć jest przez nich przyjmowana jako miły odpoczynek wiekowego człowieka po szczęśliwym życiu. Ta ich pogoda ducha, radosne usposobienie są – według dr. Birchera – nie tylko wynikiem rozumnego odżywiania, ale i jedną z tajemnic ich długowiecznośći i zdrowia.

A wnioski? Nasuwają się same. Aby mieć odporny organizm, trzeba się odżywiać racjonalnie, pić dużo mleka, jeść dużo jarzyn, owoców, a.z mięs – podroby. Kilkutygodniowe w roku kuracje odchudzające, związane z niedojadaniem, okazują się wprost zbawienne- dla naszego zdrowia, mimo że nasze mamy i babcie byłyby im jak najbardziej przeciwne.

Długi czas nauka o żywieniu była tylko odcinkiem wielkiej gałęzi wiedzy, zwanej fizjologią. Dziś „córka” przerosła „matkę”. A osiągnięcia wiedzy żywieniowej, nauki stosunkowo bardzo młodej, potwierdza mało komu znany kraik, położony gdzieś w niedostępnych Himalajach, omal na krańcach świata. Potwierdza zaś bronią potężną, bo doświadczeniami ponad tysiąca lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *