zobacz ta strone brachu
Kategorie

Zawały serca w różnych krajach

W Stanach Zjednoczonych na 100 000 wypadków śmierci 829 spowodowanych było zawałem serca. Podobnie przedstawia się sytuacja w innycch zamożnych krajach, jak Niemcy Zachodnie, Szwajcaria, Dania.

Natomiast np. w Japonii i Włoszech na 100 000 wypadków śmierci tylko 57 jest spowodowanych zawałem serca. Ciekawe, że Japończycy i Włosi mieszkający w Ameryce podlegają tym samym prawom, co i Amerykanie.. A więc Japończyk w Japonii ma przeciętnie w 100 g krwi 140-160 mg cholesterolu gdy jednak mieszka i żyje w Ameryce przez dłuższy czas, ma w 100 g krwi 220-250 mg cholesterolu.

Co prawda, ną te sprawy różni – różnie patrzą. Na przykład badacze uważają, że ten stosunkowo niski procent zgonów na tzw. zawały serca w Japonii jest zasługą tego, iż używają tam tylko soli morskiej, bogatej w makro- i mikroelementy. Podobnie zresztą jest w Wenezueli i Hiszpanii. Ale są i tacy, którzy twierdzą, że cała zasługa jest po stronie … czosnku, gdyż właśnie czosnku i cebuli jada się najwięcej w Hiszpanii, a także we Włoszech. Amerykanie odkryli czosnek dopiero niedawno. W innych zaś krajach jada się sól oczyszczoną, w której nie ma niemal nic prócz NaCL (chlorku sodu). Niestety, i u nas obyczaj walczy z czosnkiem, bo ci, co go jadają, „zapowietrzają” atmosferę, a o sól kamienną (morską, bogatą w mikroelementy) walczy się od wielu lat bezskutecznie.

Keys stwierdza, że w USA i innych zamożnych krajach jada się za dużo tłuszczów zwierzęcych, bogatych w cholesterol, oraz cukru i słodyczy, które również mogą się przyczynić do powstawania miażdżycy i powodują tzw. zwapnienie naczyń krwionośnych. Nazwa „zwapnienie” jest mylna, nieścisła, gdyż to nie związki wapnia, ale substancje tłuszczowe, cholesterolowe itp. osadzają się na ściankach naczyń krwionośnych, powodując zwężanie się ich światła, a więc – miażdżycę naczyń (sklerozę) i zawał serca. Choć, co prawda, do tej pory nie wszystkie tajniki „zawałów” są medycynie w pełni znane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *